Spring  2020 Award Winners

BEST FEATURE FILMS

Closet

Bullet Trip

The Enemies

TARA-The Journey of Love & Passion

The Purple Dragon

Bob Freeman:Exterminator For Hire

Another Yesterday

THE LAST

West Coast Gothic

 

BEST SHORT FILMS

Windshield

My Dream Is Better Than Yours

Village of the Gramned

The Wild Ones

Trish

In The Campfire Light

"With Love, Ivana"

Osuba

The Pewter Bros.

The Prisoner

SONA

Make Me Up

A Million Times Before

《Childhoods died in Summer》

Good Kid

Nancy

MUMA

Pointless Hello

Bad Mother

Lost Treasure of the Valley

Empty Space

DeadMe

Three Minutes

Here Today

A Missing Piece

Ralph

Id.

You and Me, Me and You

Jacpott

The Monkey Prince and the Flower Maiden

A small favour

We The People

I'm Here

 

 

BEST DOCUMENTARY FEATURE

In Pursuit of the Sun

The Story Beyond a Cup of Sake

Learning to Play

Dreams At Sea

Bullied

Never Events

 

 

BEST DOCUMENTARY SHORT

My Dad, Stephanie

THE SONGS of LOVE

Fatphobic

Bridging Generations Through Dance

My Life Changed While I Danced

Lost Ones: The Story of Dex Osama

Real Truth About

Man on the Street

HOME

Eyewitness

 

 

BEST STUDENT SHORT FILMS

Mitzvah Nirvana

Flavor Of The Month

The Incredible Tale of the Spiritless Man

Emotional Support

In Love

DRIVE SAFE

Sown

101 Knocks

Insight

ROLLING

Marginalized

The Threat of Ozone Depletion PSA/La Amenaza del Agotamiento del Ozono PSA

Fatphobic

Martin The Sea Turtle

The Other Side

A Poem in Bamboo

That's Gotta Hurt

You and Me, Me and You

The Island of Music

Nomophobia

Women Of Valley Forge

Whispers in the Snow

Secret Space

Free Will

Encrypted

Antoni Gaudi: In the Concrete Jungle/Antoní Gaudi: En la Jungla de Hormigón

Find

Turmoil

Friction

Cisco

Jupiter

The Gifted Ones

Lab Dog

Backpacking Off Dreams

Lunch

A Simulation

BYGONE

Maelstrom

The Program

 

BEST ANIMATED FILM

The Man With Arms

The Sight of Human Ties

Mimi Meets Books

A Poem in Bamboo

The Adventures of Wolfdogg and The Three little pig's

“Olmo”, a wooden film.

shadowland

Exploring the Unknown

 

 

BEST MUSIC VIDEO

Arc North x Polarbearz (ft. Camilla Neideman) - Together Now (Official Video)

Audio of Apologies

Nice Shoes

Azhar's Aria

Sight

8

Promise Me

Paying the Ferryman

Craniotomy

Immortal Paradox-Falling

Maybe

Evership- The Serious Room (Official Music Video)

LITTLE LAMB

Island Sun

Latlaus Sky - The Sea

"Silk Sheets" By Tournesoul

Hate You

Donna On The Go: DANCE

MARIBOR & SAXOPHONE

Charter School Funk- Me Too (RAGNA-ROCK)

 

BEST SCI-FI FILM

SONA

The Prisoner

Three Minutes

8

Nomophobia

The Cold

Secret Space

 

BEST DRAMA

The Wild Ones

"With Love, Ivana"

Closet

Sown

Bad Mother

Windshield

 

BEST HORROR FILM

The Prisoner

Village of the Gramned

Man in the Corner

DeadMe

Bob Freeman:Exterminator For Hire

Ralph

 

 

BEST COMEDY

My Dream Is Better Than Yours

Martin the Sea Turtle

Village of the Gamned

The Pewter Bros.

A Million Times Before

Lost Treasure of the Valley

The Incredible Tale of the Spiritless Man

 

 

BEST DIRECTOR

Closet

Bullet Trip

My Dream is Better Than Yours

The Man With Arms

Flavor of the Month

Arc North x Polarbearz (ft. Camilla Neideman) - Together Now (Official Video)

The Incredible Tale of the Spiritless Man

Windshield

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Audio of Apologies

Arc North x Polarbearz (ft. Camilla Neideman) - Together Now

The Wild Ones

My Dream is Better Than Yours

In the Campfire Light

 

 

BEST SCREENPLAY

Mitzah Nirvana

Martin the Sea Turtle

The Wild Ones

Bullet Trip

 

 

BEST PRODUCTION DESIGN FILMS

Arc North x Polarbearz (ft. Camilla Neideman) - Together Now (Official Video)

The Incredible Tale of the Spiritless Man

Audio of Apologies

The Wild Ones

The Prisoner

SONA

In Love

 

 

BEST ACTOR

Steven Brand - In The Campfire Light

Katsuya Maiguma - Bullet Trip

Yosuke Minokawa - Closet

Zongxi Miao - Windshield

Misha Gomiashvili - The Enemies

 

BEST ACTRESS

Michelle Serje - Make Me Up

Sarah Rich - In the Campfire Light

Jenny Ward - Trish

Molly Clark - Flavor of the Month

Ziying Cheng - In Love

Ashley Clements - SONA

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Rina Takeda - Bullet Trip

Nicole Phillips - Trish

Ilaria Cuoci - Nice to Meet You

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Greg Lee - Lost Treasure of the Valley

Kakha Kintsurashvili - The Enemies

Scott Baisden - The Pewter Bros.

OFFICIAL SELECTION:

Mr. Ticklez

Dead Lyft

The Funeral Dancer

Gone

In My Head

The Cold

Scooters and Tutus

Nice to meet you

Night Drive

Whispers in the Snow

MAN IN THE CORNER

Diary of a Goon

Name Escapes Me

RUBY BABY

Love Story?

R4CH43L

Fertile Myrtle

Without a Roof

Free Will

The Reading Room

Fate Alchemy

Brasilia Island

Art of The Deal

Race Anonymous

All We Have

From an end, a beginning

A little something about Noel

#Anniversary

Mountain Ave

Cue Catastrophe

STATIONARY BIKE-Based on a Short Story By Stephen King

STOLPERSTEIN

Awful Dreams

Do The Math

Leaving to live

A Brief Wait

Turpentine

Grandpa Gene

footnote

Don't Stop Beliebing

Who The Hell Is Annie?

POWERLESS

Always Hope

Camouflage

In the Field

GOLD

Twisted Sisters

The Tell-Tale Heart - a musicabre

Matt & Maya

The Rabbit Hole

 Summer 2019 Award Winners

 Fall 2018 Award Winners

Best Feature Film - International

Love Possibly

&

Bozkir Look at the Birds

Finding Alice

Between Raindrops

Chubby Cafe

Something to Do With Death

 

Best Feature Film - Domestic

The Elephant in the Room

Beaten

My Stretch of Texas Ground

The Great Illusion

 

Best Short Film – International

Dear Eduardo

&

Steps for Life

Goodbye Mondays

Birth of a Monster: A Star Wars Story

Cheers to Reunions

The Widow

Welcome to Earth

Life’s A Beach

Little

Lost Focus

Sundown

Johnny Banger Part 1: The Gun

Coming Home

Dungeness

1947 Two Soldiers

Sailing Away

 

 

Best Short Film – Domestic

What Goes Up

&

HANS

Dark Specter II

Sports Master

Grit

Cop-Doc

Lunchtime is Over

The Tattooed Heart

Pleasures

Emotical

Clueless

Fortune

Tapferkeit

Polybius

The Poacher

A Medicine for the Mind

Dead Leaf Butterfly 

Platonic

 

Best Documentary Short Film - International

One Way Ticket

Vulva

Omolara

 

 

Best Documentary Short Film - Domestic

Big Lies

Refugee is Not My Name

The Battle for Ranked Choice Voting

Wise Children

DUMBO

 

 

Best Documentary Feature Film

Forgotten Heroes - The Robert Hartsock Story

&

The Gate: Dawn of the Baha’i Faith  

Oil Capital Underground: Genesis and Evolution of Punk Rock in Tulsa-Late 70’s

Extraordinary: The Seeding

Celebrity Entrepreneur

 

Best Student Short Film

Eve of 

&

Extinguished

Isabella

My Name is

FADING

A Family Recipe that Cannot Be 

Courage

The Bunker

Hazel

The Captive Hitman

Heading for the Edge

The Sound of Silence

Sixteen

A Drink & A Dance

Zar

Directive

Expiration

A Dream of Us

The Request

 

 

Best Animated Short

Shattered

Secret

&

Stray Cat Ah Q

METEORLIGHT

Big Boom

EXT

Fox Spirit

Sylvia

 

 

Best Music Video

Gold

&

Leading Me Straight

Linoleum - Alain Chamfort / Cie Niki Noves

More than a Mountain

Pulses

Stardust

Lover and a Giver

Sagittarius

El Amor Remix

Nine Lives

The Heart and the Void

Awaken as Love

Masheenee Alcketiara

Can’t Keep Waiting

 

Best Sci-Fi

METEORLIGHT

&

Emotical

Leading Me Straight

Stardust

Polybius

A Medicine for the Mind

Welcome to Earth

 

Best Drama

Cheers to Reunions

&

The Tattooed Heart

The Widow

A Family Recipe that Cannot be Followed Written Down

Courage

The Poacher

The Bunker 

Shot

 

Best Horror

Polybius

&

Dead Leaf Butterfly

A Hollow Point

House of Redemption

Bequeathed

D-Railed

Red Rabbit Lodge

 

Best Comedy

In Order of Appearance

&

Little

Lunchtime is Over

Love Possibly

Big Boom

Chubby Cafe

Zoe & Bryn

 

Best Directing

Dear Eduardo

&

Leading Me Straight

Steps for Life

Big Lies

Birth of a Monster: A Star Wars Story

HANS

Grit

Pleasures

The Tattooed Heart

Tapferkeit

Love Possibly

 

Best Cinematography

The Tattooed Heart

&

Red Rabbit Lodge

Steps for Life

HANS

Finding Alice

The Turner Exhibit

Best Screenplay

The Bunker

HANS

Grit

My name is

Love Possibly

The Poacher

 

Best Production Design

D-Railed

Leading Me Straight

The Widow

Tapferkeit

Ian’s Realm

 

Best Actor

Steve Hodgetts        Love Possibly

&

Bruce Nachsin          Dark Specter II

Michael St. Germain                 What Goes Up

Bill Posley                                 HANS

Victor Verhaeghe                      Cop-Doc

Brock Jones                              Imperfectly Healthy

 

Best Actress

Eileen Abarrca       Grit

Gillian Saker                        Goodbye Mondays

Emma Melkersson               Finding Alice

Tiffany Blom                         Cheers to Reunions    

Carter Scott                          D-Railed

Daniela Farinacci                  The Widow

 

 

Best Supporting Actress

Anna Danshina             Love Possibly

&

Madison Wolfe             The Tattooed Heart

Kelly Spillman                               The Poacher

Ruth Tapp                                     Dear Eduardo

Denise Poole                                 Dream Date 

Aude Florentin                              Red Rabbit Lodge                                                             

 

Best Supporting Actor

Lucas Neff            HANS

John La Briola                    Finding Alice

Soumitra Chatterjee          Between Raindrops         

David Costabile                 The Turner Exhibit

Best Feature Film - International

Meniscus

The Pitts Circus Family

The 12

To Grow

The Casting Game

Holy Spirit

Hamlet

One,Two,Guess Who’s Who

 

Best Feature Film - Domestic

In Echo Park

One Bedroom

Cold Water

Happenstance

The Three Siblings

Best Short Film – International

METTA VIA

&

Jasper

Skincreepers

A Turtle

My Two O’Clock

X

Codename Gaslight

Curall

Trophy

Blindman’s Lane

Sarmaga

Waterbabies

Grimaldi

REAL

TRAX

And That’s That

The Rest of Me

 

 

Best Short Film – Domestic

Reesie's Pieces

&

You Left The Coffee Cup and It Hurts

The Guitar

Where Monster Hides

Baby Steps

Adolf Silverstein

I Promised Her Life

Knights of the Dead

Power of Prayer

Leopard (Part II)

Walter’s Will

The Same Conversation

Safe

Goldblooded

Table for Two

Hollow Me

LILT

Dark Room

Before I Know

The Rest of Me

Criminals

3 Keys

High Place

 

 

Best Documentary Film - International

The Missing Things

My Giants

Sudep (Sudden & Unexpected)

Moments from Returning

 

 

Best Documentary Film - Domestic

The Road to Nickelsville

Broken Hearts

Reverend Wheels

Best Documentary Feature Film - International

I Am the White Tiger

Jelena

Best Documentary Feature Film - Domestic

Risen: The Story of Chron "Hell Razah" Smith

DJ Paimon: 100%

 

 

Best Student Short Film

The Sutherland School

Jury Duty

Red Water

Jasper

Ups & Downs

Credo Creatus

UnSketched

Boxing Day

Sweet Daisy

Touch of the Sound

Woke

Ghosted

AXIOS

Backpedals

Breathtaker

WITH YOU

Viceroy

15 Minutes

Type

Vivid

The Bump

When Your Words Meant Everything

The Rest of Me

Central Incompetence

The Best Buy

 

Best Student Feature Film

Last Day

Best Animated Short

Colloidal Croco

&

Death of a Father

Continue

Insidegram

UnSketched

 

 

Best Music Video

Glow

&

Double Up

The Lockhearts ‘Ride Home’

GOD CAME ‘ROUND

Dance into the Party

Unhappy Holiday

The Emoji Song

Now

 

 

Best Sci-Fi

Metta Via

Curall

Skincreepers

Jasper

Best Drama

Meniscus

Woke

Colloidal Croco

In Echo Park

 

Best Horror

Red Water

Where Monsters Hide

Adolf Siverstein

Skincreepers

Power of Prayer

 

Best Comedy

Knights of the Dead

You left the Coffee Cup and It Hurts

The Casting Game

One Bedroom

 

 

Best Directing

In Echo Park

X

Red Water

Metta Via

 

 

Best Cinematography

X

A Turtle

Goldblooded

Double Up

 

Best Production Design

X

Jury Duty

The Pitts Family Circus

 

Best Actor

Garreth Bjalaand     The Pitts Family Circus

Antimo Casertano                      X

Torrey Drake                             You Left the Coffee Cup and it Hurts

Amit Regev                                A Turtle

 

Best Actress

Maria Olga Matte       The Sutherland School

Rita Konopasky                              Red Water

Emma Dodici                                 Ups & Downs

Bronte Webster                              The Pitts Family Circus

 

Best Supporting Actress

Matilda Howe       Jasper

Kodi St. Angelo                     In Echo Park

Josephine Berry                    Meniscus

Best Supporting Actor

Jared Brown         In Echo Park

Henry Mark                          My Two O Clock

Michael Boston                     The Guitar

Best Screenplay

The Pitts Family Circus

In Echo Park

Meniscus

Sarmaga

 Spring 2018 Award Winners

Best Feature Film - International

2

Binding Destiny

Ahmad Maryam

Aliens with Knives

Single Palm Tree

E.M.P. 333 DAYS

 

Best Feature Film - Domestic

Shot to the Heart

Pale Trees

Best Short Film – International

On the Outside Edge

&

Whoever Was Using This Bed

Papercut

All that We Seem

Bordered

Roommates

Family Portraits

Duelos

Sweetheart

Silhouette

Blood Stains

Apophenia: The Horror Musical

A Bullet - Sam’s Confession

El Luchador

Sleigh my Name

Melancholy

Shadows: An Overwatch Film

Winter Hill

Write Away

Unity

 

 

Best Short Film – Domestic

Trespass

&

Embalming Fluid

Flat

Striptease

Guin

Beacon Hill

Kommando 1944

ONE DARK NIGHT

Jesse’s Girl

The Assignment

Day Jobs

Lester’s Blood

Not Much Time

Discernment

Night of the Fluffet

Almost Grownups

F***, Marry, Kill

Aberdeen Covenant

Tapferkeit

Tender Vows

Playing Ourselves

Two Wongs Make a White

Rise from the Ashes

Pin-Up

Huru

 

 

Best Documentary Short Film - International

My Aunt Piky

Urban Inferno: The Night Santa Rosa Burned

Shangri La

The Depleted Uranium Question

 

 

Best Documentary Short Film - Domestic

DD-214

Tax Evasion: A Greek National Pastime

T(HE)Y

I Love you to Death

The Sheriff of Goodtimes

Tribute Mural

Rust Belt New Americans

This is What Democracy Looks Like

Best Documentary Feature Film - International

Heart to Heart

The Genius of Lenny Breau Remembered

Best Documentary Feature Film - Domestic

Hand Rolled: A Film About Cigars

Curing the Incurable?

Deadly Deception, Exposing the Dangers of Vaccines

 

 

Best Student Short Film

Sub Rosa

&

Status

We Met Once

On the Outside Edge

Elephant

Shraddha

Capsule

Chameleons

When the Shadow Falls

There’s Something In The Trunk

PINK BOYS

T(HE)Y

Bulbul

BAMBI

1000 Bad Films

Bloody Affairs

Intimate

Red Market

Saffron ’N Rose

Mrs. Lavinski

Escar-Gogh

Laundry

Tears of Blood

Inzolia

Terminal Submersion

Linguae Pluvia

Boondoggle

Vigilante

 

Best Student Feature Film

To The Moon

Best Animated Short

Nini

&

Bulbul

Down the Line

You Down for Sex?

A Scribbled Memory

The Blues Crab

July

The Untold Story of Romeo and Juliet

Saving Green

PLANEMAN

Vigilante

 

 

Best Music Video

SBPCH - 1999 / 17:05 / Friend (feat. Thomas Mraz)

&

Real Love by Inga-Dingo

Waiting Tables

Star in the East

The Yellow Traffic Light - Everything You’ll Need

IM_UR_PROVIDER

War Love

PANGEA

Rooftops

SHAOLIN

REVERB

Miko Foy - Wasted Time

Feeling Low : Lubiana

Nin tho - Go lim music video

Fly Me Away

Kaleidoscope

Joakim Lund - Waiting

PaddedRoom/EmoTrip

5 Star Lava

Fool’s Run

Reach You

The Other Side of Paradise

The World

 

Best Sci-Fi

Aji

Aliens With Knives

Tears of Blood

Shadows: An Overwatch FIlm

Unity

Best Drama

Whoever Was Using This Bed

Sub Rosa

My Aunt Piky

Flat

A Scribbled Memory

On The Outside Edge

 

Best Horror

Trespass

One Dark Night

F***, Marry, Kill

Bloody Affairs

Blood Stains

Best Comedy

Beacon Hill

Striptease

Embalming Fluid

You Down for Sex?

Status

 

 

Best Directing

Whoever Was Using This Bed

Sub Rosa

Rooftops

Trespass

Embalming Fluid

Real Love by Inga-Dingo

 

 

Best Cinematography

SBPCH - 1999 / 17:05 / Friend (feat. Thomas Mraz)

Shraddha

Whoever was Using This Bed

Hand Rolled: A Film About CIgars

There’s Something in the Trunk

Best Screenplay

Sub Rosa

Aliens with Knives

Almost Grownups

Striptease

Best Production Design

IM_UR_PROVIDER

SBPCH - 1999 / 17:05 / Friend

Aji

Elephant

F***, Marry, Kill

Best Actor

Josh Keiser              Papercut

Aric Cushing                             Shot to the Heart

Jean-Marc Barr                          Whoever Was Using This Bed

Sean Michael Nugent                 There's Something in the Trunk

 

Best Actress

Radha Mitchell       Whoever Was Using This Bed

Boti Bliss                                 Shot to the Heart

Kimberly Ryder                        Aji

Nicole Mercedes                      Guin

Gracie Phoenix                        Rise from the Ashes

 

Best Supporting Actress

Annabel Marshall-Roth      Striptease

&

Amanda McCants               Striptease

YanNi Zhang                                             Binding Destiny

Sarah Morgan Ashey                                 Embalming Fluid

Barbara Riethe .                                         2

Best Supporting Actor

Malcolm Mills        Embalming Fluid

Bill Corkum                           Aliens with Knives

Mark Palermo                        Aliens with Knives

 2017 Award Winners

Best Feature Film

Jasmine

Hostile

Witch-Hunt

Streamer

Undocument

Do Re Mi Fa

Forever Tomorrow

 

 

Best Short Film – International

ARBORG

The Wave

Life is Horrible

Automation

The Red Laces

It's Getting Darker Every Day

Right Here or Over There

The Girl in the Forest

The Hunt

Canal Bank Talks

Bound

An Afterlife

'The Other Woman,' Zizi's Dream

Battle Clown

The Eve

Unwritten

Love Machine

Coup

 

 

Best Short Film – Domestic

The Space Between

Dress Rehearsal

Rebirth

She Walked In

Detox

I Love New York

Mondays

My Eye Records My Heart Records

Hurricane

Laserboy

The Audition

I Think I Need a Drink

Vexed

Silent Ring

Sonorous

Brother's Keeper

7 Days in November

Father's Day

City Girl

Murderfist

Knit

Seahorse

The Parallel Project

 

 

Best Documentary Film - International

A L I G H T

4242

The Last Harvest: The Yemenis of the San Joaquin

GV29 A Meditation: Women the Power Paradigm

 

 

Best Documentary Feature Film - Domestic

The Honey Badger

The Vision

Behind the Scenes Look: Live Television Production Technical Direction

Plant Codes, Unleashing Nature's Healing Power

 

 

Best Student Short Film

Loffel

&

The Fish and The Frog

Processing

Imagination

Vengeance for Chloe Darling

Jordan Presents

Mourning Dove

D'Arline

Title Sequence for Miracles of the Namiya General Store

The Last Wizards on Earth

Value

Paper Palaces

Playback

Blue Button

Blackout

Love Coinky Dink

The Boundary

Heaven Knows

French Toast

The Mobsters

Exchange

The WASP News Network - Diversity and Inclusion Edition

The Way We Survive

Releve

For the Love of the Moment

Project Godhand

Twenty Years After

PK

As He Follows

About Last Night

Beaute

Coup

The Pitch

 

 

Best Animated Short

Flipped Out

&

A Little Memory

Space Scape

Know what I mean?;)

The World's First Twurkey!

The Great Adventures of KounterClockwise

Heavenkid

Don't f with me

 

 

Best Music Video

Rabbit-Fox-Wolf

Scholar "Fear" Official Music Video

The Dark Kingdom

Weed & Brew

Los Angeles

Dust to Gold

Googoosh - Two Windows

Moments

Welcome to the Asylum

Outlaw: The Prophecy

El Amor

Delightful

District 7 - BLKWHT

Birdhouse

Voluptuous

A Winter's Jazz Fantasy

Lovers

Promise Land

 

 

Best Sci-Fi

Hostile

Laserboy

Space Scape

Space Detective

Best Drama

Streamer

Loffel

The Fish and The Frog

The Space Between

The Housemate

 

Best Horror

Witch-Hunt

Rebirth

Seahorse

Vexed

Believers

 

Best Comedy

Jordan Presents

The Wave

She Walked In

Witch-Hunt

 

 

Best Director

Dax Phelan            Jasmine

Antoine Delelis                        Arborg

Philip Schaeffer                        Witch-Hunt

Antonio Llapur                         Space Detective

 

 

Best Cinematography

A L I G H T

Arborg

D'Arline

Twenty Years After

Brother's Keeper

Hostile

City Girl

 

Best Production Design

Rabbit-Fox-Wolf

Hostile

The Dark Kingdom

 

Best Actor

Michael Boston        Dress Rehearsal

Jason Tobin                                 Jasmine

Austin S. Harris                           Jordan Presents

 

 

Best Actress

Alexandra Sedlak       Detox

Penelope Morgan                            The Wave

Kristina Emerson                             Blackout

Brittany Ashworth                           Hostile

Annie Rose Murphy                         My Eye Records My Heart Records

Anaëlle Corlin                                 Right Here or Over There

Amber Sweet                                  The Space Between

 

 

Best Supporting Actress

Kailani Coba       City Girl

Tanya Lee                           Streamer

Kristen Perry                       About Last Night

Ericka Clevenger                 Seahorse

 

 

Best Supporting Actor

Ernie Charles        I Think I Need a Drink

John Ennis                             The Space Between

Nic Murphy                            My Eye Records My Heart Records

Freddie Connor                      Mondays

 

 

Best Screenplay

Things to do Before Leaving

Illegal AlieN

Perfidies

Resurrection Time Company

Blind Love

#aliver

WHALES GONE WILD

FALL  2016 Award Winners

Best Feature Film - Domestic

Catfish Blues

Virtual Revolution

Customer 152

Redemption of the Heart

Crypsis

 

 

Best Feature Film – International

Wigilia

The Hunters Club

 

 

Best Short Film – International

George

&

Birthday

The Information

Thirst for Fury

Holes in Their Souls

Bilboquet

How Sweet and Sad and Strange

Once Upon a Dream

Phalanx

Stronger

Poison in the Water

 

 

Best Short Film – Domestic

MINE

Break Apart

Passed Over

Bleach

This Modern Man is Beat

Soul Descends

Chelsea International

Kings

A Children’s Song

Federal

This Pretty Face

Magical Mystery Cure

 

 

Best Documentary Short Film

Kayayo, The Living Shopping Baskets

Curanderismo

Indie Music: Fighting Against the Stream

Tell Me a Story

A Walk Through Time: The Story of Anderson Marsh

Napa County Water, Forest, & Woodlands Protection Initiative

Shattered Families: The Collapse of America’s Mental Health System

 

 

Best Documentary Feature Film

Mary Boyle: The Untold Story

My Foolproof Plan to Get a Script Into Steven Spielberg’s Hands

 

 

Best Student Short Film

Thank You for the Music

&

Le

Forever

Desert Child

Sparks

Send Hollywood My Love! (or the pressures of success in eight parts)

Modeling a Dream

As We Say Goodbye

Attached at the Soul

Messengers

Silhouette

Walking Backwards

 

 

Best Animated Short

Desert Child

Another Day in Paradise

 

 

Best Music Video

TOM And His Computer “Organ”

Sunday Sara

Bobgoblin “Danger”

Johnny Clegg – Take My Heart Away (High Society Remix)

Xpand – Wolfpack

Clap on the 2 and the 4

February Snow

 

 

Best Sci-Fi

Virtual Revolution

Modeling a Dream

Stronger

 

Best Fantasy

Sparks

Desert Child

 

Best Drama

Forever

Catfish Blues

Wigilia

Birthday

George

 

Best Horror

Customer 152

Crypsis

 

Best Comedy

Chelsea International

Catfish Blues

Customer 152

Once Upon a Dream

Magical Mystery Cure

 

 

Best Director

Guy-Roger Duvert  Virtual Revolution

Grant McPhee                           Wigilia

Junior Bonner                           Catfish Blues

Nick Dixon                               Mine

Jonathan Holbrook                   Customer 152

Mari Bakke Riise                       Kayayo, the living shopping baskets

Arom Choi                                Le

 

 

Best Cinematography

Kayayo, the living shopping baskets

Virtual Revolution

TOM and His Computer “Organ”

Birthday

Holes in Their Souls 

Passed Over

 

Best Production Design

Virtual Revolution

Sunday Sara

Wigilia

Soul Descends

 

Best Actor

Duglas T. Stewart    Wigilia

Jordi Vilasuso                             This Modern Man is Beat

Guillaume Briat                           George

 

 

Best Actress

Lois Stewart       Catfish Blues

Sandra Dorset                    George

Iwona Glowinska                Wigilia

Chrysa Papaioannou           Forever

 

 

Best Supporting Actor

Ben Jorgensen     Chelsea International

Michael Barrett                     Break Apart

 

 

Best Supporting Actress

Cadence Whittle    This Pretty Face

Kay Whitney                            Customer 152

Daisye Tutor                           Bleach

 

 

Best Screenplay

Birthday

Reflections

Catfish Blues

Mine

Bleach

Spring 2016 Award Winners

 

Best Feature Film - Domestic

Driving While Black

Intersection

Bare Knuckle

The Hike

…Where is She Now?

 

 

Best Feature Film – International

Agnus Dei

Capsule

Love Thy Neighbor

Daria

Give Me Back My Life

 

 

Best Short Film – International

Cuddler

Araneae Dei

Magenta

Nina

A Special Place

The Weirdo Hero

That Little “Drive” Thing

 

 

Best Short Film – Domestic

33North 77West

Poor George

Lion’s Den

Cleveland Allegories

Adeelah

Extortion

Cap’n Flapjack: The Curse of the Sticky Anchor

Becoming Lucy

Demonic Attachment

Iris in the Living Room

Stuck

 

 

Best Documentary Short Film

Vibrations

Sisters of the Mountains

The First Kiss and Other Rites of Passage Web Series – Losing Your Virginity

The First Kiss and Other Rites of Passage Web Series – First Kiss

 

 

Best Documentary Feature Film - International

Grado Mission

 

 

Best Student Short Film

Unprincipled

        &

I Want to Beat Up Clark Peters

Urban Harvest

JIBi

The Silence

She Knows

Waterdrop

The Stepmother

Georgian Dance: The Nation’s Soul 4th Century BC to Modern Day

Next Act

I’m Ghana

 

 

Best Animated Short

JIBi

September Sketch Book

Underwater Panther

 

 

Best Music Video

War & Peace

Pastor Troy & Playa Fly – I Want ‘Em All Dead

Instrumental

 

 

Best Sci-Fi

Capsule

Waterdrop

She Knows

 

 

Best Drama

Intersection

Love thy Neighbor

Araneae Dei

 

Best Horror

The Hike

Lion’s Den

A Special Place

 

Best Comedy

Poor George

Unprincipled

 

 

Best Director

Paul Sapiano     Driving While Black

Agim Sopi                 Agnus Dei

Joel Santner              Bare Knuckle

Erika Edwards          33North 77West

 

 

Best Cinematography

Agnus Dei

Driving While Black

War and Peace

That Little “Drive” Thing

 

 

Best Production Design

War and Peace

Becoming Lucy

Poor George

 

 

Best Actor

Edmund Kingsley   Capsule

Dominique Purdy               Driving While Black

Yang Miller                        Unprincipled

Hoyt Richards                    Intersection

 

Best Actress

Jamie Duguid         Cuddler

Alexis Nichols                    Becoming Lucy

Anabella Casanova             Intersection

 

 

Best Supporting Actor

Dave Fugett     The Hike

Daniel Kennedy        Lion’s Den

Luke Grande            Give Me Back My Life

 

 

Best Supporting Actress

Jillian Eichler    Adeelah

Lisa Bunting              Cuddler

Kristi Ray                  33North 77West

© 2015 Printed Time Entertainment, Inc.. Proudly created with Wix.com

  • Twitter B&W
  • White Facebook Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now